Ciemniejsze kolory to bardzo wszechstronne narzędzie w tworzeniu oryginalnych aranżacji wnętrza. Należy jednak zachować dużą ostrożność, ponieważ niewłaściwe wykorzystanie ciemnego koloru może wizualnie pomniejszyć wnętrze i sprawić, że domownicy poczują się w nim przytłoczeni. Jak możemy wykorzystać ciemniejsze kolory we wnętrzu? Jakie dekoracje ścienne sprawdzą się najlepiej?

W jakich aranżacjach sprawdzą się ciemne ściany?

W tym aspekcie możemy liczyć na dużą swobodę, ponieważ ciemne ściany można wkomponować w rozmaite aranżacje i style. Ciemne ściany dobrze łączą się z drewnianymi powierzchniami, fakturą cegły oraz betonem architektonicznymi. Ciemne kolory urozmaicą także kuchnie oraz łazienki, w których wykorzystano białe płytki ścienne oraz podłogowe. Ciemniejsze kolory są nieodzowne we wnętrzach, w których wykorzystujemy wyraziste dekoracje, takie jak obrazy na płótnie lub fototapety. Wówczas, ciemny kolor ścian stanowi odpowiednie tło dla wybranej ozdoby.

Ciemne ściany w salonie – podstawowe zasady takich aranżacji

Przede wszystkim, ciemne ściany należy traktować jako wyrazisty akcent dekoracyjny, który wyeksponuje wybrany obszar w naszym wnętrzu. Pomalowanie wszystkich ścian ciemnym kolorem ograniczyłoby przestrzeń i przyniosłoby efekt ciasnej studni, a przecież nie o to chodzi w salonie.

W związku z tym, ciemne kolory dobrze jest łączyć z jasnymi powierzchniami. Zwykle wybieramy jedną ścianę, która znajduje się w najbardziej reprezentatywnym obszarze wnętrza. Warto pomalować ścianę prostopadłą do okien, ponieważ światło dzienne dodatkowo wydobędzie efekty wizualne ciemniejszej ściany. Ciemnych kolorów nigdy nie stosujemy na przeciwległych ścianach, ponieważ da to efekt przytłoczenia i ściśnięcia. Pomieszczenie powinno być dobrze oświetlone, aby w pełni wykorzystać uzyskany efekt wizualny. Ciemnych kolorów unikajmy w bardzo małych wnętrzach.

Sztuka kontrastowania we wnętrzach

Ciemne ściany najczęściej wykorzystujemy jako kontrast dla jasnych powierzchni we wnętrzu. Chodzi o to, aby pokreślić wybrany obszar, a także stworzyć kompozycję, która kolorystycznie będzie łączyć się z innymi elementami ozdobnymi w pomieszczeniu. Ciemny kolor ściany pozwala wyeksponować ozdoby ścienne o jaśniejszej kolorystyce w przypadku obrazów, a także stworzyć pasujący podkład dla fototapet o ciemniejszym odcieniu. Kontrast możemy wykorzystać nie tylko w przypadku ścian. Równie dobrze możesz zdecydować się na ciemny sufit i jasne ściany. Takie rozwiązanie wizualnie obniża sufit, ale może również poszerzyć wnętrze, dają mu dodatkową przestrzeń. Takie rozwiązanie stosuje się zwykle w dużych pomieszczeniach z wysoko zawieszonym sufitem.

Ściany o ciemniejszym odcieniu możemy kontrastować także z pomocą innych elementów wykończeniowych, takich jak: listwy podłogowe, gzymsy, podwieszany sufit, skrzydła drzwi oraz panele okładzinowe. Ciemne ściany świetnie komponują się z górnym, okalającym oświetleniem LED.

Realistyczne fototapety o ciemnym odcieniu

Do stworzenia ciekawej aranżacji możesz wykorzystać ciemne fototapety z tłami i deseniami, motywami roślinnymi, czy chociażby abstrakcją. Taką dekorację ścienną często stosujemy jako tło dla mebli wypoczynkowych w salonie, łóżka w sypialni czy mebli kuchennych w kuchni oraz jadalni. Jednolity, ciemny kolor niebieski lub zielony może być doskonałym tłem dla sprzętu RTV. Ścianę, na której zamierzamy przykleić fototapetę, warto pomalować na ciemny kolor, spójny z kolorystyką dekoracji. W ten sposób stworzysz tło dla fototapety, wyeliminujesz ewentualne przebicia jaśniejszych powierzchni, a także stworzysz obramowanie dla fototapety o mniejszym rozmiarze.

Zobacz nasze inne wpisy:
- Oryginalne dekoracje ścienne do wnętrz industrialnych
- Jak wyeksponować obszar za meblami wypoczynkowymi?
- W jaki sposób możemy wykorzystać nowoczesne parawany z nadrukiem