W dalekie wyprawy po nieznanych zakątkach świata przed laty udawali się zarówno archeolodzy, podróżnicy, odkrywcy, jak również przedsiębiorcy oraz zarządcy, którzy mieli kontrolować przejęte kolonie. Stworzenie własnego zakątka w takiej krainie nie było proste. W końcu nie można było ze sobą zabrać ciężkich i dużych mebli z Europy. Koloniści byli zatem skazani na tworzenie wnętrza przy pomocy rzeczy odnalezionych w nieznanej sobie krainie. Obecny styl kolonialny łączy w sobie klasyczne style europejskie z motywami zaczerpniętymi z różnych zakątków świata. W jaki sposób możesz stworzyć klimatyczny salon w stylu kolonialnym?

Jakie meble pasują do stylu kolonialnego?

Warto sięgnąć po klasyczne meble stylizowane zgodnie ze stylami minionych epok. Mamy tu zatem tapicerowane kanapy oraz fotele, zrobione stoliki kawowe, solidne i ciężkie komody z drewna oraz witryny, w których można wystawić liczne ozdoby. Koloniści lubili zdobić swój salon drobiazgami zakupionymi od tubylców. Jedno jest pewne, salon w s tylu kolonialnym znacznie odbiega od wszelkich stylistyk stawiających na minimalizm. Ciężkie i mocno zabudowane meble, liczne zdobienia, jasne i ciemne odcienie drewnianych powierzchni kontrastujące ze sobą. A także odpowiednia roślinność: wysokie kwiaty, a nawet drzewka doniczkowe. Salo w stylu kolonialnym stara się połączyć bogato zdobione wnętrze z otaczającą naturą.

Dobierając meble do salonu w stylu kolonialnym, powinniśmy zwrócić uwagę na pochodzenie drewna, na które stylizowane są zakupione meble. Możemy bowiem stworzyć wnętrze w stylu afrykańskim, azjatyckim oraz południowoamerykańskim. W przypadku wnętrz afrykańskich wykorzystaj meble stylizowane na: heban, wenge, iroko, okume, padouk, badi, marbeu lub sapelii. Jeśli maszysz o wnętrzu azjatyckim, skorzystaj z cedru, teaku, meranti oraz oczywiście bambusa. Jeśli chodzi o Amerykę Południową, tutaj sprawdzą się: gutambu, jatoba, ipe oraz palisander.

Dekoracje salonu w stylu kolonialnym

Styl kolonialnym jest dedykowany wszystkim osobom z duszą podróżniczą. Jeśli lubisz dalekie wyprawy i często przywozisz z nich pamiątki, takie wnętrza na pewno sprostają Twoim oczekiwaniom. Nie brakuje tu bowiem komód, witryn, kredensów oraz innych mebli, które mogą służyć do wystawienia wszystkich pamiątek przywiezionych z dalekich krajów. Do tego mapy, ryciny, walizki vintage. Klimat wnętrza kolonialnego świetnie odda fototapeta z tropikalną i egzotyczną roślinnością. W salonie w stylu kolonialnym nie może zabraknąć bibelotów, figurek oraz symboli, które są szczególnie istotne w kulturze, z której czerpiemy inspirację w tworzeniu aranżacji wnętrza.

Aranżacje wnętrza w stylu kolonialnym

Zaletą salonu w stylu kolonialnym jest duża różnorodność oraz swoboda w dobieraniu materiałów wykończeniowych oraz dodatków. Jak już mówiliśmy, styl kolonialny kocha egzotyczne gatunki drewna, wysoką roślinność, a także dekoracje związane z kulturą, na której bazujemy. Stylowym dodatkiem będzie fototapeta, która może stworzyć zielony baldachim z wysokiej roślinności lub wnieść do wnętrza krajobraz krainy, która szczególnie przypadła nam do gustu.

Cennym dodatkiem będą również obrazy na płótnie ukazujące ludzi w różnych kulturach. W przypadku wnętrz azjatyckich dobrze sprawdzą się także motywy sakralne zaczerpnięte z filozofii ZEN. Styl kolonialny jest bardzo różnorodny, ponieważ może opierać się na trzech różnych kontynentach: Azji, Afryce, a także Ameryce Południowej. Jedno jest pewne, w takim wnętrzu świetnie poczują się wszystkie osoby, które kochają podróżowanie i odkrywanie nowych smaków i kultur.

Zobacz nasze inne wpisy:
- Tapeta na jedną ścianę – w jaki sposób eksponować wnętrze?
- Styl Ombre w aranżacji wnętrz – czym charakteryzuje się ściana Ombre?
- Jak urządzić salon w stylu skandynawskim? Praktyczne wskazówki