Z roku na rok przybywa osób pracujących zdalnie. Dotyczy to przede wszystkim pracowników z sektora IT, którzy nie muszą każdego dnia dojeżdżać do biura, aby wykonywać swoje obowiązki. To duża oszczędność czasu i pieniędzy. Planując własne biuro w domu, warto pamiętać o kilku istotnych zasadach. W tym miejscu chętnie podpowiemy ciekawe i praktyczne rozwiązania oraz aranżacje, które pozwolą Ci wygospodarować wnętrze do spokojnej i efektywnej pracy.

Gabinet w oddzielnym pomieszczeniu

To luksus, na który mogą sobie pozwolić osoby posiadające duże mieszkanie lub dom. Możemy całe wnętrze stworzyć wyłącznie z myślą o pracy w domu. Przy aranżacji takiego wnętrza warto pamiętać o podstawowych zasadach. Na początek właściwe ustawienie biurka. Powinno się ono znajdować naprzeciwko drzwi, dzięki czemu, nie odczuwasz niepokoju związanego z tym, co dzieje się za Twoimi plecami. Choć wielu z nas może się to wydawać nieco dziwne, to podświadomie możemy odczuwać niepokój, gdy siedzimy tyłem do drzwi. Ona powinny natomiast znajdować się z lewej lub prawej strony, dzięki czemu, zapewnią dużo światła dziennego, które nie będzie nas oślepiać.

Ściana przy biurku to idealne miejsce do wyeksponowania wnętrza. Możesz tu wybrać jedną z wielu dostępnych dekoracji: realistyczną fototapetę, która w wolnej chwili będzie odprężać oraz pobudzać kreatywność, eleganckie obrazy na płótnie, plakaty w antyramie, a także niezwykle praktyczne obrazy na korku z motywem mapy świata. Możesz na nim przyczepiać notatki oraz przypomnienia. W gabinecie warto umieścić sofę dla gości, która dodatkowo zapewni nam chwilę relaksu w pracy. Do tego półki z książkami oraz niewielki stolik z kilkoma szklankami i dzbankiem na picie.

Biuro wewnątrz innego pomieszczenia

Większość z nas nie może sobie pozwolić na komfort stworzenia biura w oddzielnym pomieszczeniu. Niezbędne jest wygospodarowanie miejsca w jednym z wnętrz mieszkalnych, najczęściej w salonie lub sypialni. Proponujemy jednak pierwszą opcję, ponieważ praca w sypialni może zaburzać naturalną granicę pracy i domu, a stojące nieopodal łóżko niepotrzebnie skieruje nasze myśli w kierunku odpoczynku. W sypialni często stosujemy także relaksujące odcienie, które mogą działać usypiająco. Warto zatem umieścić biurko w salonie.

Tu przydarzą się praktyczne i funkcjonalne meble, z pomocą których zaoszczędzimy przestrzeń. Biurko narożne lub wnękowe, a nawet zwykły stół, który można wykorzystać na inne okoliczności. np. przy przyjmowaniu gości. Biurko powinno stać tyłem do wnętrza. Choć jest to zaprzeczenie filozofii feng-shui, patrzenie na wypoczynkowe meble i wnętrze naszego salonu raczej nie zachęca do pracy. Musimy zatem odseparować się od tej przestrzeni. Pomocny może być drewniany parawan, który wydzieli przestrzeń biurową. To praktyczna dekoracja, którą w każdej chwili można złożyć. Posiada tematyczny nadruk stanowiący dodatkowy walor estetyczny.

Czym powinno się charakteryzować miejsce do pracy?

Najważniejszą kwestią jest oczywiście nasze stanowisko pracy. Biurko powinno mieć dostatecznie dużo miejsca na położenie przedramion. Ponadto, miejsce na nogi oraz na komputer PC, jeśli to z niego korzystamy w codziennej pracy. Niezwykle istotne jest dodatkowe oświetlenie. Lampka biurowa powinna znajdować się po lewej stronie dla osób praworęcznych oraz po prawej stronie dla osób leworęcznych. Chodzi oczywiście o to, aby nasza pisząca dłoń nie rzucała cienia na kartkę. Jeśli dużo pracujesz przy komputerze, dużym udogodnieniem będzie podświetlana klawiatura.

Warto zainwestować w dobry fotel biurowy, który zapewni ergonomiczną pozycję ciała. Długotrwałe siedzenie w zlej pozycji bardzo szybko odbije się na naszym zdrowiu. Optymalna pozycja to idealne podparcie dla wyprostowanego kręgosłupa, regulowany zagłówek, na którym możemy oprzeć głowę, podłokietniki dostosowane wysokością dla klawiatury. Stopy powinny spoczywać płasko na ziemi, a zgięcie w kolanach powinno wynosić 90 stopni. Jest to najlepsza pozycja do pracy, z pomocą której zredukujemy zmęczenie oraz ograniczmy szkodliwy wpływ siedzącej pracy.

Jakie kolory można wykorzystać w domowym biurze?

Biuro powinno być jasne i dobrze oświetlone. Prym wiedzie tu biel, jasne pastele, a także odcienie szarości. Z kolei motywem dekoracyjnym może być błękit i zieleń. Te kolory działają relaksująco i pozwalają na szybszą regenerację podczas chwili odpoczynku od pracy. W biurach industrialnych stosuje się także różne, kontrastujące ze sobą odcienie szarości. Dobrą dekoracją w takim wnętrzu może być fototapeta z deseniem kamienia lub cegły.

Czy biuro w domu warto dekorować?

Zdaniem niektórych purystów, przestrzeń do pracy powinna być sterylna i pozbawiona wszelkich dekoracji i niepotrzebnych przedmiotów, które mogłyby odciągać naszą uwagę. Jednakże większość z nas lepiej czuje się pośród skromnych dekoracji, dzięki czemu wnętrze jest bardziej przytulne. Imponujące i duże dekoracje, takie jak fototapety ścienne, możemy umieścić za naszymi plecami, dzięki czemu, nie będą odciągać naszej uwagi. A co ze ścianą, która znajduje się za monitorem komputera? Tutaj świetnie sprawdzi się prosta abstrakcja lub mapa świata.

Praktyczną dekoracją, o której już wspomnieliśmy, może być parawan drewniany, który dodatkowo odseparowuje przestrzeń i pozwala zachować równowagę pomiędzy przestrzenią biurową i domową. W okolicy biurka powinien znaleźć się duży kwiatek doniczkowy. Zieleń relaksuje i redukuje stres, a ponadto, taka roślina korzystnie wpływa na jakość powietrza, co automatycznie podnosi komfort pracy. Na biurku można natomiast postawić nieco mniejsze roślinki, np. kaktusy, które nie wymagają złożonej i długotrwałej pielęgnacji.

Zobacz nasze inne wpisy:
- Ściana przy schodach – w jaki sposób możemy ją udekorować?
-
Najmodniejszy kolor 2020 roku – jak wykorzystać classic blue w domu?
- Kuchnia w stylu Vintage – czym kierować się przy jej tworzeniu?