Skandynawski styl cieszy się w ostatnich latach ogromną popularnością. Bez wątpienia jest to jeden z najczęściej stosowanych styli aranżacyjnych w salonie. Odznacza się lekkością, prostotą, przywiązaniem do klasycznych zasad, ale również minimalizmem i funkcjonalnością. Mimo to, salon w stylu skandynawskim może być niezwykle przytulny i gościnny. W tym artykule udzielimy kilku wskazówek dla osób, które chcą stworzyć taki właśnie salon.

Niech nastanie jasność!

Ludność zamieszkująca kraje skandynawskie przez długą część roku boryka się z bardzo krótkim dniem oraz długimi nocami. Nie dziwi zatem fakt, że styl skandynawski stara się rekompensować utrzymujące się ciemności. Salon w tym stylu powinien stawiać na jasne odcienie: biel, beż oraz jasne odcienie szarości. Dla kontrastu możemy wykorzystać ciemniejsze elementy ozdobne w kolorach brązu, pasteli, a także czerni. Ponadto, salon w stylu skandynawski preferuje dobre oświetlenie, które rekompensuje deficyty słońca za oknem.

Postaw na swobodę i minimalizm

Styl skandynawski rożni się od klasycznych stylów minimalistycznych, niemniej jednak znajdziemy tu liczne podobieństwa. Przede wszystkim, wnętrze powinno być lekkie i przestronne. Meble absolutnie nie powinny zagracać salonu. Wystarczą tylko te meble, które zagwarantują nam komfortowy wypoczynek, im niej, tym lepiej. Podobnie jak w przypadku ścian, meble powinny odznaczać się jasną kolorystyką, choć mogą posiadać ciemniejsze akcenty dekoracyjne. Meble powinny stać na nóżkach, tak, aby uzyskać kilkucentymetrową przestrzeń nad podłogą. Dzięki temu, wnętrze staje się lżejsze.

Ozdoby ścienne we wnętrzu skandynawskim

Jeśli chodzi o duże dekoracje, które odmienią oblicze całej ściany, najlepiej sprawdzą się tutaj jasne panele drewniane. Istnieje również tańsze rozwiązanie – możesz postawić na fototapetę, która świetnie imituje drewniane powierzchnie. W stylu skandynawskim dobrze sprawdzą się także obrazy na płótnie, pod warunkiem, że będą one stylowym dodatkiem, uzupełnieniem całości. Mogą posiadać akcenty kolorystyczne dostosowane do stylistyki mebli oraz innych ozdób w pomieszczeniu. Obrazy nie muszą się wyróżniać na tle ściany. To właśnie styl skandynawski, który lubi łamać sprawdzone zasady aranżacji, tworząc oryginalność.

Jak ocieplić wnętrze skandynawskie?

Dominujące jasne odcienie sprawiają, że wnętrze może wydawać się nieco zimne i statyczne. W związku z tym, w stylu skandynawskim chętnie sięgamy po drewniane powierzchnie: panele podłogowe lub parkiet, a także meble z drewnianym blatem. Kolejnym sposobem na ocieplenie wnętrza jest wprowadzenie odrobiny naturalnej kolorystyki, np. kwiatka doniczkowego. W stylu skandynawskim dobrze odnajdą się także drzewka bonzai. Motywy roślinne możesz wprowadzić także za sprawą obrazów na płótniem, parawanów lub praktycznych plakatów.

Styl skandynawski to spójność z naturą

Na koniec wskazówka, która pomoże wykończyć wnętrze oraz dobrać pasujące dekorację do salonu w stylu skandynawskim. Ten styl aranżacyjny stawia na pełną spójność z naturą. Preferuje kolorystykę, którą spotkamy w świecie natury. Podobnie wygląda to w kwestii dodatków, np. drewnianych powierzchni. W stylu skandynawskim znacznie gorzej wypada beton lub cegła, ponieważ takich materiałów nie spotkamy w naturze. A co z metalowymi powierzchniami? Mogą one stanowić stylowy kontrast dla jasnych ścian, ale nie może ich być zbyt dużo, gdyż to zaburzy spójność wnętrza.

Zobacz nasze inne wpisy:
- Ciemne kolory ścian we wnętrzu – jak uzyskać estetyczny efekt?
- Oryginalne dekoracje ścienne do wnętrz industrialnych
- Jak wyeksponować obszar za meblami wypoczynkowymi?