Aranżacja wnętrza dla rodzeństwa nie jest zadaniem łatwym, szczególnie, jeśli dysponujemy pokojem, którego mocną stroną nie jest duży metraż. Na szczęście, stosując właściwe techniki możemy do maksimum wykorzystać wnętrze i zachować w nim lekkość, funkcjonalność oraz swobodę. W tym artykule chętnie udzielimy cennych wskazówek, które pozwolą stworzyć pokój dla dwójki rodzeństwa. Wszechstronnym narzędziem będzie odpowiednia kolorystyka, symetria, a także odpowiednio dobrane umeblowanie oraz dekoracje.

Czym powinien odznaczać się pokój dla rodzeństwa?

Celem nadrzędnym jest stworzenie funkcjonalnego pokoju, który będzie sprzyjał odpoczynkowi, zabawie, ale również nauce. Musimy tak zarządzać dostępną przestrzenią, aby stworzyć dwa równe obszary, tak, aby każde dziecko miało swój własny kącik. Istnieje wiele technik, które pozwalają podzielić wnętrze na dwie równe części, a jednocześnie, zachować jego spójność i swobodę. Atutami pokoju dla rodzeństwa powinny być jasne odcienie, a także dobre oświetlenie.

W jaki sposób podzielić pokój dla dwójki rodzeństwa?

Kluczem do sukcesu jest odpowiedni punkt odniesienia. Musimy wybrać obszar, w którym ustawimy łóżka. Najlepszym rozwiązaniem jest ściana prostopadła do okien, choć można również ustawić łóżka przy ścianie przeciwległej. Prostym sposobem na podział wnętrza jest odpowiednie malowanie. Wystarczy wybrać dwa odcienie i poprowadzić linie odcięcia idealnie na środku ściany. Na każdej połowie ustawiamy łóżko wraz małym i praktycznym stolikiem nocnym. Aby nie tracić miejsca, decydujemy się na oświetlenie ścienne nad zagłówkiem. To idealne miejsce, aby powiesić półkę na drobiazgi oraz aktualnie czytane książki.

Odpowiednio pomalowana ściana będzie wyznaczała granicę obszaru dla jednego i drugiego dziecka. Następnie, każdą połówkę urządzamy z zachowaniem symetrii. Jednocześnie, starajmy się dobierać dodatki ozdobne, które będą współgrać z kolorystyką ścian. Jeśli dysponujemy nieco większą przestrzenią, przez środek pokoju może przebiegać drewniany parawan z nadrukiem odpowiednim dla pokoju dziecięcego. To bardzo praktyczny bufor, który pozwala przedzielić przestrzeń i stworzyć obszar, w którym każde dziecko będzie czuło się w pełni komfortowo.

Jak stworzyć pokój dla dwóch chłopców?

W takim wnętrzu powinna dominować funkcjonalność. Możemy postawić na jasne odcienie: biel, odcienie szarości, a także jasne pastele oraz elementy błękitu. Łóżka najlepiej postawić wzdłuż siebie i przedzielić je większą szafką nocną. U podnóża łóżka możemy wykorzystać praktyczną szafkę lub komodę lub stworzyć miejsce na zabawki. W takim pokoju należy także uwzględnić miejsce na dwa biurka, które będą od siebie nieco oddalone, tak, aby chłopcy mieli dostatecznie dużo miejsca na komfortową naukę i odrabianie prac domowych. Świetnym rozwiązaniem mogą być biurka narożne, które oszczędzają sporo miejsca oraz pozwalają w pełni wykorzystać rogi pokoju.

Jak stworzyć pokój dla dwóch dziewczynek?

Dziewczynki bardziej od chłopców wymagają klarownego podzielenia przestrzeni i stworzenia zakątka tylko dla siebie. Warto zatem postawić na dwa wiodące odcienie na ścianie, przy której ustawione są łóżeczka. Ciekawym rozwiązaniem może być ustawienie łóżek wzdłuż ściany, tak, aby stykały się zanóżkami. jeśli zostanie to odrobina przestrzeni, możemy umieścić parawan lub dekorację, która dodatkowo rozdzieli te dwa obszary. Podobnie jak w pokoju chłopców, gospodarujemy miejsce na dwa biurka w pewnym oddaleniu. Środek pokoju pozostaje swobodną przestrzenią do zabawy.

Jak stworzyć pokój dla chłopca i dziewczynki?

To najtrudniejsze zadanie aranżacyjne w aspekcie pokoju dla rodzeństwa. Należy bardzo wyraźnie zarysować granicę dwóch obszarów, a każdy obszar powinien być tematycznie dostosowany do płci. Świetnym rozwiązaniem mogą być fototapety ścienne z motywami dla chłopców i dziewczynek. Możemy je wykorzystać podobnie jak farby, do oddzielenia obszaru przy łóżkach. Fototapety mogą również leżeć naprzeciwko siebie, stanowiąc swoiste sztandary oznaczające królestwo chłopca oraz królestwo dziewczynki. W pokoju dla chłopca i dziewczynki bezwzględnie przyda się parawan, który zagwarantuje odrobinę intymnej przestrzeni. Dobrym rozwiązaniem mogą być łóżka z baldachimem oraz lekkimi zasłonkami.

Jak udekorować pokój dla dwójki rodzeństwa?

W tym względzie mamy nieco więcej swobody. Możemy postawić na tematyczne fototapety, które oddzielą od siebie dwie przestrzenie, a także wzmocnić uzyskany bufor poprzez drewniany parawan. Ponadto, każde dziecko powinno posiadać własną półeczkę oraz mebelek na zabawki. Jeśli ścianę za łóżkami pomalowaliśmy na dwa różne odcienie, świetnym wzmocnieniem efektu będą obrazy na płótnie dostosowane do zainteresowań obojga dzieci. Pomocne mogą się również okazać praktyczne plakaty oraz naklejki ściennie. Stworzenie pokoju dla dwójki dzieci przy małym metrażu stanowi wyzwanie, ale z powyższymi wskazówkami na pewno osiągniesz satysfakcjonujący rezultat.

Zobacz nasze inne wpisy:
- Kuchnia w stylu prowansalskim – o czym powinniśmy pamiętać?
-
Jak powiesić obraz na ścianie nośnej z betonu?
- W jaki sposób możemy wyeksponować ścianę za kanapą?