Aranżowanie i dekorowanie wnętrza dla dziecka to odpowiedzialne zadanie, które przynosi rodzicom dużo radości oraz satysfakcji. To inwestycja długoterminowa, ponieważ tworzymy wnętrze, które przez następne lata będzie spokojną przystanią naszego dziecka. Musimy w nim uwzględnić miejsce na odpoczynek, zabawę, ale również naukę. Nie może zabraknąć mebli, które pozwolą chłopcu przyjąć swoich kolegów, ale również koleżanki. Aranżacja pokoju chłopca musi być oczywiście dostosowana do wieku, ale również brać pod uwagę dynamiczny okres dojrzewania.

Jasne odcienie czy wyraziste kolory?

To podstawowe pytanie, którem musimy sobie zadać przy aranżacji pokoju dla dziecka. To praktyczne wnętrze, w którym potrzebna jest przestrzeń do zabawy, nauki oraz odpoczynku. Dlatego też, zdecydowanie zalecamy jasne odcienie, które dodatkowo rozświetlą pokój. Jeśli cenisz sobie odważne rozwiązania, nic nie stoi na przeszkodzie, aby na jednej ze ścian zastosować ciemniejszy kolor farby lub zdecydować się na realistyczną fototapetę tematyczną. Dążymy jednak do tego, aby we wnętrzu było jak najwięcej światła, natomiast ciemniejsze odcienie wykorzystujemy przy dekorowaniu.

Przestrzeń dostosowana do potrzeb dziecka

Jeśli tworzysz pokój dla bardzo małego dziecka, zdecyduj się na okresowe dekoracje dostosowane do wieku. Gdy chłopiec będzie miał kilka lat, zadanie dekorowania będzie dużo prostsze, ponieważ poznasz zainteresowania swojej pociechy. Warto zatem postawić na uniwersalne meble w odcieniach bieli oraz brązu. Dzięki temu, łatwiej wkomponujesz dowolne motywy dekoracyjne dostosowane do indywidualnych zainteresowań oraz oczekiwań dziecka. Jednocześnie, korzystaj z udogodnień, które pozwalają zaoszczędzić dużo miejsca. Świetnie sprawdzą się meble modułowe, łóżko z szufladami, ścienne półki, biurko narożne, a także oświetlenie sufitowe oraz naścienne. Środek pokoju powinien być pusty i swobodny, tak, aby stworzyć miejsce do zabawy.

Pomysły na dekoracje do pokoju chłopca

W tym względzie również warto postawić na praktyczne rozwiązania. Jeśli tworzysz pokój tematyczny, bardzo dobrym rozwiązaniem okażą się fototapety ścienne umieszczone na ścianie za łóżkiem lub przy nim. To wyrazista dekoracja, która tworzy niesamowity klimat i zapewni dziecku spokojny sen. Jakie tematyki dekoracyjne są odpowiednie? Oczywiście sport, motoryzacja, kosmos, zwierzęta, a także motywy inspirowane popularnymi bajkami oraz kreskówkami. Stylową i elegancką dekoracją będą również obrazy na płótnie.

W pokoju dziecięcym świetnie sprawdzą się praktyczne dekoracje, takie jak obrazy na korku. Dobrym przykładem jest mapa świata na płótnie naniesionym na tablicę korkową. Na takiej dekoracji dziecko może przyczepiać kolorowe karteczki z przypomnieniami, plan lekcji, a także wytwory własnej inwencji twórczej. Jeśli chodzi o kolorystykę, pokój dla chłopca bardzo często wykorzystuje błękity oraz zieleń. Nieprzypadkowo. Takie odcienie działają relaksująco, a także pobudzają wyobraźnię.

Stawiaj na uniwersalne motywy

Aranżacja pokoju dla chłopca musi uwzględniać fakt, że dzieci szybko dorastają. A zatem, typowo dziecięca dekoracja nie będzie odpowiednia dla chłopca wchodzącego w okres dojrzewania. Warto zatem stawiać na praktyczne i uniwersalne dekoracje: malownicze krajobrazy, różnorodne tła i desenie, dzieła inspirowane sztuką uliczną czy realistyczne motywy roślinne. Jeśli decydujesz się na dekoracje stricte dziecięce, postaw na ozdoby, które można łatwo zastąpić: plakaty ścienne, obrazy ewentualnie naklejki. Jeśli stawiasz na fototapetę, tutaj niezbędny jest uniwersalny motyw, tak, aby nie zachodziła konieczność zrywania i naklejania nowej fototapety.

Ręcznie malowane obrazy w pokoju chłopca

Świetną ozdobą do pokoju chłopca mogą być ręcznie malowane obrazy stworzone przez Twoje dziecko! Wykorzystuje się tutaj innowacyjną technologię malowania po numerach. Zakupiony obraz posiada jedynie szkic z ponumerowanymi polami, a także komplet farb z oznaczeniami. Wystarczy wybrać farbę dostosowaną do numeru i zamalować wszystkie obszary oznaczone tą samą liczbą. Następnie zmieniamy kolor, aż do pomalowania całego obrazu. W ten sposób, Twoje dziecko może obudzić w sobie duszę artysty i samodzielnie stworzyć imponującą dekorację ścienną.

Zobacz nasze inne wpisy:
- Mały pokój dla rodzeństwa – jak urządzić wnętrze dla dwójki dzieci?
- Kuchnia w stylu prowansalskim – o czym powinniśmy pamiętać?
-
Jak powiesić obraz na ścianie nośnej z betonu?