Ściana przylegająca do schodów z pewnością nie powinna być pusta. To idealne miejsce, które warto wyeksponować z pomocą stylowych i praktycznych dekoracji. W tym miejscu mamy dla Ciebie kilka ciekawych pomysłów, które pozwolą Ci lepiej wykorzystać ścianę przy schodach.

Nowoczesna fototapeta na płótnie

Dobrym sposobem na zagospodarowanie ściany przy schodach będzie nowoczesna fototapeta. Popularnym rozwiązaniem są wszelkie tła oraz desenie, które imitują popularne materiały wykończeniowe, takie jak: cegła, panele drewniane czy kamień. Taka fototapeta może być również tłem dla innych dekoracji ściennych.

Bardzo ciekawie prezentują się także fototapety z widokiem. Możesz np. wykorzystać fototapetę, która daje efekt widoku na werandę na plaży lub na zielony ogród. Taka fototapeta jest bardzo praktyczna, ponieważ nie tylko zdobi Twoje wnętrze, ale również pozwala wizualnie powiększyć pomieszczenie i nadać mu dodatkowej lekkości oraz swobody.

Galeria z plakatami ściennymi

Kolejną ciekawą propozycją są plakaty ścienne oprawione w antyramę. To stylowe rozwiązanie np. dla osób, które lubią podróżować po świecie. Ściana przy schodach może być imponującą galerią, na której znajdą się plakaty ukazujące wszystkie zwiedzone miejsca. Pusta przestrzeń na takiej ścianie jest dodatkową motywacją do planowania kolejnych wojaży po świecie. Oczywiście mogą to być również plakaty ukazujące naturalne krajobrazy lub przedmioty związane bezpośrednio z Twoimi zainteresowaniami: kwiaty, różnorodna roślinność, instrumenty muzyczne, samochody.

Eleganckie obrazy na płótnie

Jeśli marzysz o wnętrzu klasycznym, przypominającym dawne dworki arystokracji, możesz wykorzystać ręcznie malowane obrazy. To unikalne dzieła, które podkreślą ekskluzywny charakter domu. Możesz wykorzystać portrety, pejzaże, a także obrazy ukazujące abstrakcje. Ostatnie rozwiązanie jest szczególnie wskazane w przypadku nowoczesnych schodów z szklanymi i metalowymi balustradami. Obrazy na płótnie warto wieszać w nieco większych odstępach niż plakaty. To bardziej poważna forma, a jej nadmiar może być uznany za zbytni przepych. W związku z tym, wystarczy kilka dobrze dobranych obrazów, które będą łączyć się w spójną, tematyczną całość.

Dekoracja ściany na pół piętrze

Jeśli w Twoim domu znajdują się schody dwuczęściowe z półpiętrem, warto odpowiednio zagospodarować także tą ścianę. Tutaj również możesz wykorzystać plakaty lub obrazy na płótnie. Mamy jednak ciekawsze rozwiązanie: jeden, duży obraz wieloczęściowy, czyli tryptyk. Zajmie on sporą powierzchnię ściany tworząc ciekawą dekorację, która na pewno przykuje wzrok osób wchodzących po schodach. W tym miejscu należy także pamiętać o dobrym oświetleniu, które zapewni lepszy efekt wizualny, ale również zwiększy bezpieczeństwo domowników.

Zobacz nasze inne wpisy:
- Najmodniejszy kolor 2020 roku – jak wykorzystać classic blue w domu?
- Kuchnia w stylu Vintage – czym kierować się przy jej tworzeniu?
- Czy tapeta i farba na jednej ścianie to dobre rozwiązanie?