Efekt Ombre bardziej kojarzy nam się ze światem mody. Jest to umiejętne cieniowanie kolorów wykorzystywane np. do tworzenia imponujących fryzur lub ubrań, które z wyrazistej barwy przechodzą do subtelnych odcieni. Styl Ombre znalazł zastosowanie także w aranżowaniu i dekorowaniu wnętrza. Jeśli znudziły Cię klasycznie pomalowane ściany, z całą pewnością zainteresują Cię efekty wizualne, które można uzyskać z tym stylem. Czym charakteryzują się ściany Ombre? Jak możemy samodzielnie uzyskać taki efekt w naszym wnętrzu?

Przygotowania do malowania ściany w stylu Ombre

Pierwszym krokiem jest przygotowanie niezbędnych narzędzi: potrzebnych farb, gruntownika, mieszadła, folii malarskiej, taśmy maskującej, długiego sznurka, szerokich pędzli, rękawic ochronnych oraz gąbek do rozcieńczania farby w celu uzyskania pośrednich odcieni.

Gdy skompletujesz już wszystkie akcesoria i narzędzia, czas na przygotowanie wnętrza. Warto rozpocząć od rozłożenia folii malarskiej na podłodze, a także od zaklejenia kontaktów, włączników oraz rogów ścian taśmą maskującą. Następnie należy dokładnie zagruntować ściany, w celu wyrównania chłonności. Wysokiej jakości grunt znacznie ułatwi malowanie, wzmocni ściany oraz zmniejszy ryzyko łuszczenia się farby w przyszłości. W ten sposób łatwiej uzyskasz docelowy efekt i zaoszczędzisz na zużyciu farby.

Ściany Ombre – jak uzyskać oczekiwany efekt?

Istnieje kilka technik malowania ściany w stylu Ombre. Wiele zależy od tego, jaki efekt wizualny chcesz osiągnąć. Jeśli zależy Ci na optycznym powiększeniu wnętrza, jaśniejsze odcienie wykorzystaj na górze i cieniu pionowo do ciemniejszych tonów. Odwrotny efekt: od ciemniejszego do jaśniejszego, stosujemy wyłącznie w przypadku wysokich wnętrz. Stają się one bardziej gościnne oraz przytulne.

Tworząc ściany Ombre możesz pozwolić sobie na odrobinę swobody, jeśli chcesz, cieniuj nierównomiernie, akcentując wybrane obszary ściany. W ten sposób tworzysz ścianę, która będzie eksponować wybrany obszar wnętrza. Jeśli chcesz wizualnie podwyższyć wnętrze, jaśniejsze odcienie zastosuj na górze i wydłuż je nieznacznie na sufit.

Malowanie ściany w stylu Ombre – jak uzyskać efekt cieniowania?

Od strony technicznej jest to niezwykle proste. Wybierz odcień, który ma się znaleźć na samej górze i pomaluj pas o wysokości kilkudziesięciu centymetrów. Następnie, wybierz odcień o ton jaśniejszy lub ciemniejszy, w zależności od wybranej aranżacji, i pomaluj kolejny pas. Następnie, wykorzystaj miękką, wilgotną gąbkę i dokładnie rozsmaruj obszar, w którym spotykają się dwa odcienie. Dzięki temu uzyskasz efekt rozmycia i płynnego przejścia do następnego odcienia. Kontynuuj malowanie, aż dojdziesz do samego dołu ściany. Przy każdym przejściu należy stosować nową, czystą gąbkę, dzięki czemu, uzyskane cieniowanie będzie płynniejsze i pozbawione wizualnych mankamentów.

W jakiej kolorystyce sprawdza się efekt Ombre?

W tym aspekcie nasze możliwości są nieograniczone. Wszystko zależy od indywidualnego poczucia gustu. W sypialni świetnie sprawdza się delikatnie cieniowanie błękitu. Jeśli wolisz nieco cieplejsze wnętrza, wówczas możesz wykorzystać wyrazisty turkus przechodzący w bardzo delikatne odcienie. Dużą popularnością cieszą się także wiosenne wnętrza, w których ciemna zieleń stopniowo przechodzi do jasnej zieleni z domieszką żółtego. W stylach klasycznych i minimalistycznych możesz zdecydować się na cieniowanie odcieni szarości, bieli oraz pasteli.

Fototapeta ścienna z efektem Ombre?

Istnieje jeszcze jeden sposób, na uzyskanie ścian w stylu Ombre. Jeśli czasochłonne malowanie nie jest dla Ciebie dogodnym rozwiązaniem, wybierz jedną z fototapet z efektem Ombre. Montaż fototapety jest bardzo prosty i szybki, dzięki czemu, w krótkim czasie odmienisz swoje wnętrze i nadasz mu wyjątkowego charakteru. W naszym sklepie znajdziesz wiele imponujących fototapet na płótnie, które korzystają z efektu cieniowania i rozmycia, tworząc widowiskowy efekt Ombre.

Zobacz nasze inne wpisy:
- Jak urządzić salon w stylu skandynawskim? Praktyczne wskazówki
- Ciemne kolory ścian we wnętrzu – jak uzyskać estetyczny efekt?
- Oryginalne dekoracje ścienne do wnętrz industrialnych